Urządzenia pracujące powyżej tzw. temperatury granicznej narażone są na wystąpienie wielu mechanizmów degradacji, spośród których szczególnie istotnym jest pełzanie. Wśród krajowych przedsiębiorstw problemy związanez pełzaniem występują przede wszystkim w instalacjach, które przekroczyły już założony w fazie projektowania okres eksploatacji. Przykładem tego typu obiektów są bloki energetyczne i piece technologiczne z czasem pracy przekraczającym 200, a nawet 250 tys. godzin.
UDT od wielu lat współpracuje z jednostkami naukowymi w celu opracowania wytycznych dotyczących diagnostyki urządzeń pracujących w warunkach pełzania. Jako przykład mogą posłużyć „Zasady diagnostyki i oceny trwałości eksploatacyjnej elementów kotłów i rurociągów pracujących w warunkach pełzania” stworzone wspólnie z naukowcami z Instytutu Metalurgii Żelaza.
W celu oceny stanu technicznego urządzeń pracujących w warunkach pełzania laboratoria UDT CLDT wykonują pełen zakres badań nieniszczących i wytrzymałościowych, których wyniki stanowią niezbędną składową do oceny stanu technicznego danego urządzenia.
Uszkodzenie materiału powstałe w wyniku pełzania
Badania wykonuje:
- Laboratorium badawcze UDT CLDT w Poznaniu
- Laboratorium badawcze UDT CLDT w Warszawie
- Laboratorium badawcze UDT CLDT w Krakowie