Czy zaświadczenia kwalifikacyjne wydane w innym kraju UE są uznawane przez UDT?
Tak. Urząd Dozoru Technicznego jest organem właściwym do uznawania kwalifikacji nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym do wykonywania zawodów regulowanych oraz do podejmowania lub wykonywania niektórych działalności wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie upoważnienia Urzędu Dozoru Technicznego do uznawania kwalifikacji zawodowych upoważniony jest do uznawania kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych oraz do podejmowania lub wykonywania niektórych działalności w zakresie wskazanym w tym rozporządzeniu.
W jaki sposób mogę uzyskać duplikat zaświadczenia kwalifikacyjnego?
W przypadku zniszczenia lub zaginięcia zaświadczenia kwalifikacyjnego istnieje możliwość wydania jego duplikatu. Jest on wydawany na pisemny wniosek zainteresowanego.
W celu wydania duplikatu zaświadczenia kwalifikacyjnego należy złożyć wniosek.
Za wystawienie duplikatu zaświadczenia kwalifikacyjnego pobiera się opłatę w wysokości 65,00 zł - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia z dnia 27 listopada 2014 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego, wydanym na podstawie art. 34 ust. 3 ustawy o dozorze technicznym.
Czy zaświadczenie kwalifikacyjne dla osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne jest równoznaczne z certyfikatem?
Nie. Osoby obsługujące i konserwujące urządzenia techniczne są zobowiązane posiadać zaświadczenia kwalifikacyjne potwierdzające umiejętność praktycznego wykonywania tych czynności oraz znajomość warunków technicznych dozoru technicznego, norm i przepisów prawnych w tym zakresie.
Zaświadczenie kwalifikacyjne jest wydawane na okres ważności określony w Załączniku 3 do Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych i wydawane w postaci plastikowej karty.
Certyfikat natomiast jest dokumentem, który najczęściej wydawany jest na potrzeby osób, które chcą potwierdzenia swoich kompetencji np. ze względu na chęć podjęcia pracy zagranicą. Certyfikaty są wydawane na podstawie posiadanego wcześniej zaświadczenia kwalifikacyjnego. Ważność wydawanych certyfikatów jest identyczna z datą ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego. Data wydania certyfikatu jest datą podjęcia decyzji o udzieleniu certyfikacji.
Ukończyłem kurs obsługi urządzeń transportu bliskiego organizowany przez firmę szkoleniową. W jaki sposób mogę uzyskać zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi tych urządzeń?
Aby uzyskać zaświadczenie kwalifikacyjne dla osób obsługujących urządzenia transportu bliskiego wydane przez Urząd Dozoru Technicznego należy złożyć we właściwym oddziale terenowym UDT wniosek o sprawdzenie kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych.
Uwaga: Samo zaświadczenie o ukończeniu szkolenia nie uprawnia do obsługi urządzeń transportu bliskiego.
W jakiej formie jest wydawane zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi urządzeń transportu bliskiego?
Urząd Dozoru Technicznego wydaje zaświadczenia kwalifikacyjne do obsługi i konserwacji urządzeń technicznych tylko w formie kart plastikowych. Nie są wydawane żadne dodatkowe dokumenty potwierdzające kwalifikacje.
Czy zaświadczenia kwalifikacyjne wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego są ważne we wszystkich krajach UE?
Zaświadczenia kwalifikacyjne wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego są ważne jedynie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Poza granicami Polski obowiązują przepisy krajowe danego państwa.
Na terytorium Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej i w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym czyli dodatkowo w Islandii, Norwegii i Liechtensteinie obowiązuje dyrektywa 2005/36/WE z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, wdrożona do polskiego systemu prawnego ustawą z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE.
Na mocy tej dyrektywy w wymienionych wyżej krajach powinny zostać wprowadzone przepisy umożliwiające uznanie kwalifikacji zawodowych nabytych w innych krajach z tej grupy.
W zależności od kraju mogą występować różnice w sposobie prowadzenia postępowań uznawania kwalifikacji.
Szczegółowe informacje na temat przepisów obowiązujących w poszczególnych państwach w zakresie uznawania kwalifikacji można uzyskać w Punktach Kontaktowych, które zostały powołane we wszystkich państwach uczestniczących w procesie wzajemnego uznawania kwalifikacji.
W jaki sposób mogę uzyskać uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego w języku angielskim?
Jednostka Certyfikująca Osoby UDT-CERT oferuje certyfikację osób w zakresie napełniania zbiorników ciśnieniowych przenośnych oraz obsługi i konserwacji urządzeń transportu bliskiego. Dokument, który otrzymują klienci, to certyfikat zawierający wyjaśnienia również w języku angielskim.
W celu otrzymania certyfikatu należy zgłosić się do oddziału UDT, który pierwotnie wydał zaświadczenie kwalifikacyjne i złożyć wniosek o certyfikację z odpowiednimi załącznikami, tj. z kopią zaświadczenia kwalifikacyjnego oraz dowodem wykonywania pracy. Jeśli od daty wydania zaświadczenia kwalifikacyjnego upłynęło więcej niż 12 miesięcy, wnioskujący oświadcza we wniosku, iż przepracował co najmniej 6 miesięcy zgodnie z zakresem posiadanego zaświadczenia kwalifikacyjnego w okresie ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o certyfikację.
Koszt uzyskania certyfikatu to 268,33 zł + 23%. Certyfikat jest ważny do daty ważności posiadanego zaświadczenia kwalifikacyjnego.
Jak można uzyskać zaświadczenie kwalifikacyjne dla osób wykonujących czynności spawania, zgrzewania, lutowania oraz przeróbkę plastyczną i obróbkę cieplną oraz osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne?
Aby uzyskać zaświadczenie kwalifikacyjne do wykonywania czynności, o których mowa w art. 22 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym należy złożyć do UDT odpowiednio wniosek o sprawdzenie o sprawdzenie kwalifikacji osoby wykonującej czynności obróbki cieplnej, przeróbki plastycznej lub wniosek „o sprawdzenie kwalifikacji".
Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie dokonania opłaty za sprawdzenie kwalifikacji. Zgodnie z art. 23 ust. 4 ustawy o dozorze technicznym, opłaty pobierane są w wysokości 3,75% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, ogłaszanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych obowiązującej w dniu złożenia wniosku.
Wnioskodawca składa pisemny wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej do Oddziału Terenowego UDT / Biura lub do Centrali UDT w Warszawie. W przypadku stwierdzenia niekompletności wniosku Wnioskodawca jest powiadamiany o konieczności dokonania niezbędnych uzupełnień w terminie do 7 dni roboczych. Po stwierdzeniu kompletności wniosku Wnioskodawca jest niezwłocznie powiadamiany o wyznaczeniu terminu egzaminu, który nie może przekraczać 30 dni roboczych, licząc od dnia złożenia kompletnego wniosku, chyba że wnioskodawca zgłosi prośbę o wyznaczenie terminu egzaminu w terminie przekraczającym wskazany okres. Tematyka egzaminacyjna udostępniana jest do publicznej wiadomości na stronie internetowej www.udt.gov.pl. Egzamin kwalifikacyjny składa się z dwóch części: teoretycznej, przeprowadzanej w formie pisemnej, w oparciu o wygenerowany zestaw pytań egzaminacyjnych; praktycznej, polegającej na sprawdzeniu umiejętności w zakresie obsługi albo konserwacji urządzeń transportu bliskiego albo napełniania zbiorników przenośnych. Wynik egzaminu uważa się za pozytywny, jeżeli osoba zainteresowana uzyska pozytywną ocenę z egzaminu części teoretycznej oraz praktycznej. Zaświadczenia kwalifikacyjne wydawane są w postaci karty plastikowej, terminowo na okres 5 lub 10 lat zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych.
Czy jest możliwość uzyskania zaświadczenia kwalifikacyjnego w jęz. niemieckim?
Nie. Urząd Dozoru Technicznego nie wystawia zaświadczeń kwalifikacyjnych w jęz. niemieckim.
W jaki sposób otrzymam zaświadczenie kwalifikacyjne po zdanym pozytywnie egzaminie na obsługę wózków widłowych?
Po pozytywnym wyniku egzaminu wydawane jest zaświadczenie kwalifikacyjne, które jest wysyłane pocztą przez UDT na wskazany przez klienta we wniosku adres.
Co zrobić, żeby poszerzyć zakres kwalifikacji?
W celu poszerzenia zakresu kwalifikacji należy złożyć w wybranym oddziale UDT wniosek o sprawdzenie kwalifikacji podając nowy zakres kwalifikacji, o który się ubiegamy. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej w zakładce Dozór techniczny/kwalifikacje osób.
Na jaki numer rachunku bankowego powinienem wnieść opłatę za egzamin kwalifikacyjny?
Opłatę za egzamin kwalifikacyjny należy uiścić na numer rachunku bankowego oddziału terenowego UDT, w którym egzamin ten jest przeprowadzany. Numery kont bankowych poszczególnych oddziałów UDT znajdują się w zakładce „Kontakt".