Na skutek długotrwałej eksploatacji urządzeń pracujących w przemyśle petrochemicznym, chemicznym lub energetycznym dochodzi do powstawania uszkodzeń konstrukcji, które są wykrywane podczas badań okresowych. Niekiedy uszkodzenia te nie są możliwe do naprawy, a wymiana uszkodzonych elementów nie jest możliwa w trakcie trwania postoju remontowego.
W szczególnych przypadkach konieczna staje się dalsza eksploatacja urządzenia z występującymi uszkodzeniami.
Dzięki monitorowaniu uszkodzeń możliwe jest podejmowanie działań pozwalających na zapobieganie destrukcji, np. poprzez zmniejszenie parametrów obciążeniowych. Ocena aktywnych źródeł AE z sygnalizacją ich propagacji, która może wystąpić podczas eksploatacji i pracy urządzeń podlegających badaniom monitorującym są skutecznym działaniem prewencyjnym. Ewentualne przekroczenia przyjętych wartości kryteriów powoduje przesłanie informacji o takim zdarzeniu, zapisanie w bazie pomiarowej umożliwiając dokładną analizę.
System ciągłego monitoringu składa się z przemysłowego, kilkukanałowego autonomicznego systemu emisji akustycznej przeznaczonego do długookresowych badań monitorujących, oprogramowania do zdalnej obsługi systemu z funkcją: rejestracji, analizy i wizualizacji sygnałów i parametrów AE oraz archiwizacji danych pomiarowych. Dodatkowo system posiada niezbędne przy ciągłym monitorowaniu funkcjonalności: automatyczny restart i włączanie rejestracji pomiaru, okresowe sprawdzenia torów pomiarowych i weryfikację czujników. W skład systemu wchodzi również stacja pogodowa do monitorowania warunków otoczenia, które mogą mieć wpływ na rejestrowane sygnały AE.
Układy z czujnikami AE zamontowane na monitorowanym obiekcie
oraz szafa elektryczna z systemem AE i stacja pogodowa
Badania wykonuje: