Każda organizacja, która chce być konkurencyjna klimatycznie - musi zmierzyć swój ślad węglowy.
Przedsiębiorstwa dbające o poprawę własnych wskaźników emisyjności w pierwszej kolejności wybierają dostawców produktów lub usług, którzy policzyli swój ślad węglowy i wdrażają działania redukujące emisję gazów cieplarnianych.
Ślad węglowy organizacji to całkowita ilość gazów cieplarnianych (GHG) wyemitowanych bezpośrednio lub pośrednio w wyniku jej działalności.
Ślad węglowy jest zwykle mierzony w ujęciu rocznym i uwzględnia emisje gazów cieplarnianych generowane w wyniku działalności całej organizacji. Coraz częściej jednak organizacje potrzebują obliczyć i komunikować ślad węglowy określonego produktu, usługi lub wydarzenia.
Ślad węglowy potrzebny jest również do raportowania ESG (Environmental, Social, and Governance) (Środowisko, Społeczeństwo i Zarządzanie) zgodnie z Dyrektywą CSRD.
Pomiar śladu węglowego organizacji to pierwszy krok do jego zmniejszenia
Kroki, które musisz wykonać, aby obliczyć ślad węglowy:
- Wybierz rok obliczeń.
- Ustal ograniczenia organizacyjne i operacyjne.
- Zbierz dane dotyczące aktywności, które generują emisje gazów cieplarnianych.
- Przeprowadź obliczenia, mnożąc dane dotyczące działalności przez współczynniki emisji.
- Przygotuj plan redukcji.
Dane dotyczące aktywności zgodnie z międzynarodowym standardem GHG Protocol podzielone są na trzy zakresy:
- Zakres 1 – są to Twoje własne, bezpośrednie emisje gazów cieplarnianych, np. emisje wynikające ze spalania paliw w urządzeniach lub pojazdach będących własnością organizcji, wycieki fluorowanych gazów cieplarnianych (HFC) z systemów chłodniczych lub klimatyzacyjnych oraz wszelkie emisje z procesów przemysłowych.
- Zakres 2 – są to emisje pośrednie, które pochodzą z zakupionej energii elektrycznej, ciepła, pary i chłodu, z których Twoja organizacja korzysta w prowadzonej działalności.
- Zakres 3 – są to wszystkie inne emisje pośrednie występujące w łańcuchu wartości Twojej organizacji, czyli emisje gazów cieplarnianych, na które organizacja może wpływać, ale których nie kontroluje. W tej kategorii znajdują się emisje związane np. z transportem zakupionych towarów, wywozem odpadów, podróżami służbowymi, dojazdami pracowników do pracy pojazdami niebędącymi własnością organizacji. Często jest to największy zakres i najtrudniejszy do ilościowego określenia.
Co dalej, po zmierzeniu emisji gazów cieplarnianych?
Przejrzysta inwentaryzacja emisji gazów cieplarnianych pozwoli Twojej organizacji określić jej indywidualny wpływ na klimat.
Znajomość wielkości śladu węglowego oznacza, że możesz raportować dane i zacząć zmniejszać swoje emisje z roku na rok.
Wykonanie wiarygodnych badań w zakresie śladu węglowego pomoże w zyskaniu uznania wśród Twoich partnerów biznesowych i umożliwi znalezienie się w ich łańcuchu wartości.
Potrzebujesz pomocy?
Eksperci UDT-CERT mogą pomóc w obliczeniu śladu węglowego dla Twojej firmy.
Zapraszamy do kontaktu: cert@udt.gov.pl
Formularz zapytania ofertowego o przeprowadzenie badania wielkości śladu węglowego.
Policzyłeś ślad węglowy i potrzebujesz niezależnej weryfikacji?
UDT-CERT może zweryfikować twoje obliczenia śladu węglowego.
UDT-CERT nie prowadzi weryfikacji deklaracji klienta, któremu pomagała w obliczeniu śladu węglowego.
Zapraszamy do kontaktu: cert@udt.gov.pl
Formularz zapytania ofertowego o weryfikację śladu węglowego.