Wychodząc naprzeciw wymaganiom Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego, nakładającego nowe wymagania dla eksploatujących urządzenia transportu bliskiego, UDT-CERT wdrożyło pakiet usług mający na celu wsparcie użytkowników w spełnieniu omawianych wymogów.
Zgodnie z ww. Rozporządzeniem, na eksploatującego nałożone zostały następujące wymagania:
- § 7.4. Eksploatujący, w przypadku braku rejestracji przebiegu eksploatacji UTB z przyczyn od niego niezależnych, odtwarza go na podstawie aktualnego stanu wiedzy technicznej i dobrej praktyki inżynierskiej.
- § 7.5. Eksploatujący, w przypadku gdy nie jest znany resurs UTB, określa go na podstawie aktualnego stanu wiedzy technicznej i dobrej praktyki inżynierskiej.
W przypadku braku informacji o przebiegu eksploatacji UTB należy taką informację uzyskać w oparciu o przyjęte założenia niniejszego dokumentu, norm, uznanych specyfikacji technicznych, wytycznych producentów podobnych urządzeń lub obwiązujących przepisów. Sytuacja tu opisywana w głównej mierze dotyczy urządzeń:
- a) dla których wcześniej nie prowadzono rejestracji eksploatacji, czasu pracy lub cykli roboczych wykonywanych przez UTB;
- b) urządzeń zakupionych na rynku wtórnym, które nie posiadają historii eksploatacji.
Przyjęte założenia muszą być określone w przedstawionych dokumentach dotyczących założonego przebiegu eksploatacji z uwzględnieniem wymagań określonych dla resursu, o którym mowa w rozporządzeniu i wyjaśnieniach dotyczących tego aspektu.
- § 7.6. Eksploatujący, w przypadku przekroczenia resursu UTB, przeprowadza ocenę stanu technicznego UTB lub zleca jej przeprowadzenie.
Dopuszczalnym jest w przypadku przekroczenia resursu UTB zlecenie wykonania stosownych działań, związanych z oceną stanu technicznego UTB, osobie kompetentnej zdefiniowanej w wyjaśnieniach do § 2. Ocena stanu technicznego może wymagać udziału laboratorium. W takim przypadku wymagane badania powinno przeprowadzić CLDT lub laboratorium uznane przez UDT, w myśl przepisów o dozorze technicznym.
Nowe usługi UDT-CERT:
a) Określenie projektowanej żywotności eksploatacyjnej urządzenia (PŻE) w zakresie:
- identyfikacji PŻE na podstawie dostępnej dokumentacji,
lub
- określenia PŻE na podstawie dobrej praktyki inżynierskiej.
b) Określenie stopnia wykorzystania PŻE w zakresie:
- wsparcia w określeniu danych, służących do odtworzenia przebiegu eksploatacji,
- porównania przebiegu eksploatacji z założeniami wytwórcy.
c) Ocena stanu technicznego (w przypadku wykorzystania PŻE lub braku możliwości odtworzenia przebiegu eksploatacji).
Dokumentacja niezbędna do wykonania usługi:
1. W przypadku określenia PŻE: księga rewizji lub/i DTR.
2. W przypadku określenia stopnia wykorzystania PŻE: księga rewizji lub/i DTR, uzupełniona o rejestr eksploatacji lub odtworzony przebieg eksploatacji, dzienniki konserwacji, wszystkie dostępne pomiary, inne dokumenty dostępne dla urządzenia, lub inne dokumenty opisujące przebieg eksploatacji urządzenia.
3. W przypadku oceny stanu technicznego: kompletna dokumentacja techniczna urządzenia (patrz p. 2). Niezbędne jest udostępnienie urządzenie do wykonania wizji lokalnej i zapewnienie obciążenia wraz z osprzętem do jego podnoszenia. Warunki niezbędne do wykonania badań określane będą każdorazowo między stronami.
Przydatne linki:
Formularz wniosku / zapytanie ofertowe.