Wymagania rynku, wyrażane w specyfikacjach zakupowych, mające na celu ograniczenie listy dostawców do podmiotów kompetentnych, ocenionych przez niezależne organizacje, jak również wymagania wewnętrznych dokumentów systemowych, związane z ograniczaniem ryzyka nie pozostają bez wpływu na optykę w zakresie oceny poziomu bezpieczeństwa funkcjonalnego. Wymienione wyżej czynniki spowodowały wzrost zainteresowania oceny samych podmiotów, nie zaś tylko wyrobów. Nie bez znaczenia pozostało również potencjalne ułatwienie procesu certyfikacji SIL przez wytwórców osprzętu zabezpieczającego.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynkowym, Jednostka Certyfikująca UDT-CERT opracowała program certyfikacji systemu zarządzania bezpieczeństwem funkcjonalnym FSM, skierowany do producentów i użytkowników wyrobów, integratorów systemów a także eksploatujących instalacje procesowe oraz technologiczne.
Proces certyfikacji ma na celu ocenę wdrożenia oraz skuteczności funkcjonowania systemu zarządzania i realizowany jest w 3-letnim cyklu, uwzględniającym nadzór nad wydanym certyfikatem. Audit certyfikujący, realizowany w pierwszym roku cyklu, poprzedzony jest analizą dokumentacji klienta, również w kontekście zakresu jego działalności. Powyższa analiza umożliwia zarówno ocenę stopnia gotowości klienta do auditu, jak również zrozumienie systemu zarządzania klienta w zakresie normy dotyczącej systemu zarządzania bezpieczeństwem funkcjonalnym przez jednostkę certyfikującą.
Certyfikacja systemu zarządzania bezpieczeństwem funkcjonalnym obejmuje:
- określenie wymaganych działań technicznych podczas każdej fazy cyklu życia instalacji procesowej w celu osiągnięcia określonego poziomu bezpieczeństwa,
- określenie ról i obowiązków zaangażowanych pracowników, wydziałów i organizacji odpowiedzialnych za każdą istotną fazę cyklu życia (zgodnie z obowiązującym schematem organizacyjnym),
- określenie środków organizacyjnych w celu efektywnego wykonywania wymagań technicznych.
Proces certyfikacji realizowany jest w oparciu o następujące dokumenty odniesienia:
- PN-EN 61508-1 - Bezpieczeństwo funkcjonalne elektrycznych /elektronicznych /programowalnych elektronicznych systemów związanych z bezpieczeństwem - Część 1: Wymagania ogólne.
- PN-EN 61511-1 - Bezpieczeństwo funkcjonalne - Przyrządowe systemy bezpieczeństwa do sektora przemysłu procesowego - Część 1: Schemat, definicje, wymagania dotyczące systemu, sprzętu i oprogramowania.
Wszystkie organizacje, zainteresowane certyfikacją w zakresie systemu zarządzania bezpieczeństwem funkcjonalnym FSM prosimy o kontakt mailowy na adres cert@udt.gov.pl.
Zachęcamy Państwa również do zapoznania się z ofertą w obszarze bezpieczeństwa procesowego www.udt.gov.pl/ekspertyzy-techniczne/bezpieczenstwo-procesowe
DOKUMENTY:
ZAPYTANIE OFERTOWE/WNIOSEK o przeprowadzenie procesu certyfikacji systemu zarządzania bezpieczeństwem funkcjonalnym (FSM)