UDT–CERT wykonuje analizy niezawodności układów bezpieczeństwa, w skład których mogą wchodzić:
- określenie poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa SIL,
- ocena niezawodności oprogramowania.
Poziom nienaruszalności bezpieczeństwa SIL to jeden z czterech dyskretnych poziomów służący do wyszczególnienia wymagań nienaruszalności bezpieczeństwa przyrządowych funkcji bezpieczeństwa, które są realizowane przez przyrządowe systemy bezpieczeństwa.
Poziom nienaruszalności bezpieczeństwa SIL 4 jest poziomem najwyższym, a poziom nienaruszalności bezpieczeństwa SIL 1 jest poziomem najniższym. Analizę SIL przeprowadza się według norm serii PN-EN 61511 oraz PN-EN 62061.
Ocena niezawodności oprogramowania – to proces oceny oprogramowania biorący pod uwagę prawdopodobieństwo awarii różnych komponentów oprogramowania i sposób ich połączenia wpływający na całkowitą niezawodność oprogramowania.
Wykonywane przez ekspertów UDT-CERT oceny przeznaczone są w szczególności dla przedsiębiorców prowadzących działalność w branży chemicznej i petrochemicznej oraz w zakresie przesyłu, dystrybucji i magazynowania paliw.
Korzyści z wykonanej ekspertyzy:
- raport określający poziom SIL badanego układu,
- podniesienie poziomu bezpieczeństwa instalacji,
- wykrycie ewentualnych błędów projektowych i montażowych,
- ograniczenie ryzyka strat ludzkich i materialnych wynikających z potencjalnych zagrożeń, awarii oraz przestojów w produkcji,
- potwierdzenie parametrów technicznych przez kompetentną stronę trzecią.
DOKUMENTY:
- Normy serii PN-EN 61511 - Bezpieczeństwo funkcjonalne - Przyrządowe systemy bezpieczeństwa do sektora przemysłu procesowego;
- Norma PN-EN 62061 - Bezpieczeństwo maszyn - Bezpieczeństwo funkcjonalne elektrycznych, elektronicznych i elektronicznych programowalnych systemów sterowania związanych z bezpieczeństwem.
WNIOSKI:
Formularz wniosku/zapytanie ofertowe.
Zapraszamy również do zapoznania się z:
- ofertą w zakresie certyfikacji wyrobów wg programu certyfikacji poziomu nienaruszalności SIL
- ofertą w zakresie analiz zagrożeń i oceny ryzyka (wytyczne UDT)
- ofertą w zakresie certyfikacji systemu zarządzania bezpieczeństwem funkcjonalnym FSM
- artykułem dotyczącym automatyki zabezpieczającej w instalacjach ziębniczych.