Spektroskopia w podczerwieni z transformacją Fouriera (FTIR) to technika analityczna stosowana do identyfikacji grup funkcyjnych w cząsteczce. Spektrometr FTIR wyposażony jest w przystawkę ATR do szybkich pomiarów próbek w postaci proszków, granulatów, cieczy, past. Kryształ germanowy sprawdza się do pomiarów próbek kompozytów polimerowych napełnionych sadzą, natomiast kryształ diamentowy do próbek miękkich i twardych np. granulek.
Wynikiem pomiaru jest widmo adsorpcyjne lub emisyjne, które otrzymuje się mierząc zależność względnej intensywności światła pochłoniętego lub przepuszczonego od liczby falowej. Położenie (częstotliwość) i intensywność tych poszczególnych pasm składają się na ogólne widmo. Na jego podstawie można zbadać strukturę cząsteczkową substancji, a porównując otrzymane widmo z biblioteką widm, możliwa jest identyfikacja materiału. Dysponujemy biblioteką 10 000 widm, w tym 645 widm polimerów.
Oprócz identyfikacji substancji, ustalić można m.in. ścieżki reakcji chemicznych, zmiany zachodzące w materiale (np. degradacja polimerów) i obecność zanieczyszczeń.
Do zalet analizy FTIR-ATR należą niewielka ilość próbki potrzebna do badania, najczęściej niewymagająca przygotowania, krótki czas badania i wysoka precyzyjność.
Spektrometr FTIR Nicolet iS5 z przystawką ATR
Przykładowe widmo badanej substancji z nałożonym widmem wzorcowym z biblioteki widm.
Badania wykonuje: