Jednostką prowadzącą szkolenia w zakresie odzysku substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych z systemów klimatyzacji w niektórych pojazdach silnikowych i uprawnioną do wydawania zaświadczeń o odbytym szkoleniu w rozumieniu rozporządzenia (WE) nr 307/2008, zwaną dalej jednostką wydającą zaświadczenia, może być podmiot, który spełnia wymagania określone w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 15 maja 2015r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych.

 

  • Prowadzi działalność w zakresie dokonywania napraw i przeglądów systemów klimatyzacji w niektórych pojazdach silnikowych lub prowadzenia badań w zakresie klimatyzacji w niektórych pojazdach silnikowych.

 

Podmiot posiada wpis PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) oznaczony numerem:

  • 45.2 Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych z wyłączeniem motocykli  lub
  • 72.19 Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych

 

 

  • Zatrudnia osoby posiadające odpowiednią wiedzę teoretyczną i doświadczenie praktyczne, umożliwiające prowadzenie szkoleń.

 

Osoby prowadzące szkolenia posiadają udokumentowana co najmniej 3 miesięczną praktykę w wykonywaniu napraw i przeglądów systemów klimatyzacji w niektórych pojazdach silnikowych oraz posiadają wiedzę teoretyczną oraz doświadczenie praktyczne zgodne z załącznikiem nr 1 Rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 11 grudnia 2015 r. w sprawie wymagań dotyczących wyposażenia technicznego jednostek prowadzących szkolenia w zakresie odzysku substancji kontrolowanych oraz fluorowanych gazów cieplarnianych z systemów klimatyzacji w niektórych pojazdach silnikowych, minimalnych wymagań dotyczących wiedzy teoretycznej i doświadczenia praktycznego osób prowadzących szkolenia, wzoru zaświadczenia o odbytym szkoleniu i wysokości jednostkowych stawek opłat

 

Dodatkowo, posiadają wiedzę i umiejętności z poniższych dziedzin:
1. Działanie wykorzystywanych w pojazdach silnikowych systemów klimatyzacyjnych zawierających fluorowane gazy cieplarniane i substancje kontrolowane, wpływ na środowisko czynników chłodniczych będących fluorowanymi gazami cieplarnianymi i substancjami kontrolowanymi i odpowiednie przepisy dotyczące ochrony środowiska.
2. Wiedza na temat działania systemów klimatyzacyjnych wykorzystywanych w pojazdach silnikowych.
3. Podstawowa wiedza na temat wykorzystania i właściwości fluorowanych gazów cieplarnianych i substancji kontrolowanych stosowanych jako czynniki chłodnicze w systemach klimatyzacyjnych w pojazdach silnikowych, wpływ emisji tych gazów i substancji na środowisko (znajomość współczynnika ocieplenia globalnego w kontekście zmian klimatu).
4. Podstawowa wiedza na temat sposobów kontroli szczelności systemów klimatyzacyjnych w pojazdach silnikowych oraz znajomość obsługi i stosowania urządzeń do sprawdzania szczelności urządzeń lub instalacji wykorzystujących fluorowane gazy cieplarniane i substancje kontrolowane.
5. Przyjazne dla środowiska odzyskiwanie fluorowanych gazów cieplarnianych i substancji kontrolowanych.
6. Znajomość powszechnie stosowanych procedur odzysku fluorowanych gazów cieplarnianych i substancji kontrolowanych.
7. Postępowanie z butlą zawierającą czynnik chłodniczy.
8. Podłączanie i odłączanie zestawu do odzysku czynnika chłodniczego do króćców serwisowych stosowanego w pojeździe silnikowym systemu klimatyzacyjnego zawierającego fluorowane gazy cieplarniane i substancje kontrolowane.
9. Obsługa zestawu do odzysku czynnika chłodniczego. 

  • Dysponuje materiałami szkoleniowymi oraz odpowiednim wyposażeniem technicznym niezbędnym do prowadzenia szkoleń w części praktycznej.

 

Zakres tematyczny materiałów szkoleniowych, jest zgodny z zakresem programu szkolenia określonym w załączniku Rozporządzenia Komisji (WE) nr 307/2008 z dnia 2 kwietnia 2008 r. ustanawiające, na mocy rozporządzenia (WE) nr 842/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady, minimalne wymagania w zakresie programów szkoleniowych oraz warunki wzajemnego uznawania zaświadczeń o odbytym szkoleniu dla personelu w odniesieniu do wykorzystywanych w niektórych pojazdach silnikowych systemów klimatyzacyjnych zawierających niektóre fluorowane gazy cieplarniane. 

 

Szkolenie obejmuje:
a) Część teoretyczną;
b) Część praktyczną, w czasie której uczestnik szkolenia musi wykonać odpowiednie zadanie przy użyciu stosownych materiałów, narzędzi i wyposażenia.

  • Uzyskał wpis do rejestru jednostek wydających zaświadczenia o odbytym szkoleniu – prowadzonego przez UDT jako jednostkę certyfikującą personel.

 

Dodatkowo Jednostka Wydająca Zaświadczenia, powinna: 

 

    • Dysponować wyposażeniem technicznym, przystosowanym do pracy w układzie zamkniętym, zapobiegającym przedostawaniu się szkodliwych substancji lub gazów do środowiska, w tym:

      1) urządzenie do odzysku substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych;
      2) zbiorniki ciśnieniowe, odrębne i właściwie oznakowane dla każdego rodzaju substancji kontrolowanej i fluorowanego gazu cieplarnianego;
      3) urządzenie do sprawdzania szczelności systemów klimatyzacji wykorzystujących substancje kontrolowane lub fluorowane gazy cieplarniane.

 

    • Tworzyć i prowadzić oraz udostępniać na swojej stronie internetowej rejestr wydanych zaświadczeń o odbytym szkoleniu, zawierający minimalne informacje : imię i nazwisko uczestnika szkolenia oraz numer wydanego zaświadczenia.

 

WNIOSKOWANIE 

 

Podmiot, zamierzający pełnić funkcję jednostki szkolącej w zakresie odzysku substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych z systemów klimatyzacji w niektórych pojazdach silnikowych oraz funkcję jednostki wydającej zaświadczenia o odbytym szkoleniu, powinien przesłać zgłoszenie do Urzędu Dozoru Technicznego, ul. Szczęśliwicka 34, 02-353 Warszawa.

 

Wniosek powinien zawierać:

 

1. Wypełniony formularz zgłoszenia;
2. Oświadczenie, składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych oświadczeń (oświadczenie powinno zawierać klauzulę następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”);
3. Dowód uiszczenia opłaty:

 

  • wysokość opłaty: 4684,60 PLN (w tym opłata za rozpatrzenie zgłoszenia podmiotu o zamiarze pełnienia funkcji jednostki wydającej zaświadczenia o odbytym szkoleniu w wysokości 4372,29 PLN oraz opłata za dokonanie wpisu do rejestru jednostek wydających zaświadczenia o odbytym szkoleniu w wysokości 312,31 PLN);
  • nr konta: 05 1130 1017 0020 1214 7720 0001;
  • tytuł: F-gazy przedpłata za certyfikację jednostki wydającej zaświadczenia.